Sebepodpora je zdroj Tvé vnitřní síly

Znáte ten pocit, kdy zvládnete těžkou situaci, říkáte si konečně bude chvíli klid, a bum, přichází nějaká další rána. V životě je to nahoru a dolů, každý to máme v jiné intenzitě a v jiné frekvenci, ale všichni někdy něco řešíme.

Máme pocit, že už to stačilo, že už nemáme víc sil. Říká se, že vesmír nám naloží tolik, kolik zvládneme. S touto vírou se dívá na svět snadněji. Bez tendencí padat do pozice oběti, ale místo toho žít jako tvůrkyně. Jako tvůrkyně měníme náš život, pouštíme, co nám neslouží, hledáme řešení, vidíme světlo na konci tunelu. Někdo to možná nazývá pozitivní myšlení. Já jsem používání tohoto spojení díky své praxi hodně omezila, protože se setkávám se ženami, které se za každou cenu snaží být pozitivní. Jenže je to jen navenek, uvnitř to tak necítí, a to není cesta. Naopak svým tzv. pozitivním myšlením jen potlačují své opravdové pocity.

Možná si teď říkáte: „A co mám teda dělat?“

Říkám tomu sebepodpora. Podporovat sama sebe, dodávat si odvahu a víru v sebe a v život. Víra nás chrání před strachem. Když věříme:

 • v sebe
 • v život
 • v to, že to zvládnu
 • v to, že bude líp
 • v to, že mám dost síly
 • ….

Pomáhá nám to nedostat se do paralýzy strachu. Místo toho, abychom se opakovaně máchaly ve svém bahně, stále nad tím přemýšlely a dávaly pozornost na to špatné, co nás potkalo, obraťme svou pozornost vpřed – na to, co můžeme udělat.

Ale POZOR, rozhodně to neznamená, že když nás něco zranilo, když cítíme smutek, vztek nebo jinou zdánlivě negativní emoci, tak ji potlačíme a budeme za každou cenu pozitivní. Naopak, dovolte si ji prožít, přijměte ji, protože i takové emoce jsou naprosto přirozenou součástí života. Přesto s nimi často bojujeme. Díky boji je pak prožíváme déle, než potřebujeme a ničí nás. Když víme, že nepříjemné emoce přichází a odchází, dovolíme si je cítit a díváme se vpřed, dokážeme se s nepříjemnými situacemi vyrovnat dříve. Podporujeme tím samy sebe a svou vnitřní sílu. Vytvořte si své sebepodporující prohlášení. Nahraďte „já to nezvládnu“ / „už nevidím cestu ven“ / „tohle nemá řešení“ tvůrčími myšlenkami, které probudí vaši vnitřní sílu.

Tady je pár příkladů takových vět:

 • „I když teď nevím jak, věřím si, že to zvládnu.“
 • „Přijímám tuto situaci, a vím, že to dokážu.“
 • „I přesto se mám ráda a najdu řešení.“
 • „Jsem v pořádku tak, jak jsem. Nikdo na světě není dokonalý.“
 • „Dělám to nejlepší, co umím, jsem dobrý člověk a vše, co se děje jsou pro mě zkušenosti, abych to mohla udělat znovu lépe.“

Dopřávejte si sebepodporu každý den. Dostaňte si pod kůži svou jedinečnost a sílu, protože vy to zvládnete. 

A ráda bych vás ještě pozvala do uzavřené FB skupinky pro ženy: Žensky a sebejistě, kde najdeš spoustu obsahu na toto téma. Přidat se můžeš tudy>>.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů