Jak zlepšit své vztahy?

Určitě už jsi slyšela, že druzí jsou tvým zrcadlem. Citáty a moudra nám pomáhají udržet se na pozitivní vlně, dokud je ale nepochopíme a nevezme za své, moc toho v našem nezmění. Proto je ráda dávám do logických souvislostí a praxe. 

Nevědomá přesvědčení, která si hluboko v sobě neseme, ovlivňují naše vztahy, jinak řečeno naše vnímání druhých lidí. Často to nemá nic společného se skutečnou realitou, ale je to naše subjektivní realita, ve které žijeme. Zaměřím se na negativní pocity, které zažíváme, tedy na realitu našeho zraněného vnitřního dítěte. Vnitřní dítě je naší součástí a je na nás, abychom ho vnímali, utěšili a vystupovali z jeho vlivu do pozice svého dospělého já. 

Zraněné vnitřní dítě si může nést spoustu mylných přesvědčení samo o sobě, které si pak projektuje do druhých osob, vidí v nich autority nebo hrozby, má pocit, že druzí ho nerespektují, že na něj neberou ohledy, že druhým se nedá věřit apod. 

Uvedu pár příkladů…

Přísní rodiče, kteří chtěli, aby jejich dítě nosilo samé jedničky mohli v dítěti na nevědomé rovině vypěstovat vnitřní dogmata “Nejsem dost dobrá. / Nejsem dost chytrá.” Díky tomu nám pak ostatní lidé připadají lepší, chytřejší, hezčí, sebevědomější. Stavíme se do podřízené role, bojíme se vyjadřovat své názory a nastavovat zdravé hranice. 

Rodiče, kteří nedávali dítěti dostatek prostoru pro vlastní rozhodování, mohli v dítěti nechtěně vypěstovat vnitřní dogmata jako: “Musím se přizpůsobit. / Ostatní jsou důležitější než já.” V dospělosti pod vlivem těchto vzorců sklouzáváme k tomu, že se cítíme být zodpovědní za to, jak se cítí druzí. Snažíme se naplnit jejich očekávání, ale i očekávání, které si sami v hlavě vykonstruujeme. Přirozeně jsou pak druzí v našich očích nadřazení. 

Rodiče, kteří chtěli, aby dítě dělalo vše správně, v něm mohli nevědomě vypěstovat vnitřní dogmata jako: “Nesmím chybovat. / Musím být perfektní.” S těmito vnitřními dogmaty můžeme mít pocit, že nás druzí neprávem kritizují, že jsou na nás zlí, že se jim nezavděčíme. A protože naše vnitřní dítě se přesně toho bojí, máme sklon k perfekcionismu, nezdravému výkonu a přehnané kontrole všeho a všech. 

A právě proto, je svět kolem nás naším zrcadlem. Skrze vlastní brýle se díváme na ostatní. Když si to ale uvědomíme, můžeme na to zareagovat. Jsme-li totiž v pozici našeho zraněného vnitřního dítěte, máme sklon podsouvat druhým lidem špatné záměry. Nevěříme, že by nás někdo jiný posuzoval kladněji, než jak se sami vidíme. Cílem je, abychom rozpoznali, kdy druhé vnímáme očima zraněného dítěte. Poznáte to nejlépe podle toho, že se prostě necítíte dobře. Zkuste si poodstoupit a dívat se na situace racionálně a z odstupu. Potřebujeme se vědomě přepnout do pozice svého dospělého JÁ. 

Tady je několik tipů, co můžete hned začít dělat, abyste k druhým, ale i k sobě, byli objektivnější a zlepšili tak své vztahy:

  1. Naslouchejte věcně, co se vám druhý snaží říct. Nevytvářejte si domněnky a vlastní interpretace, ale snažte se slyšet jádro věci, které k vám druzí komunikují. 
  2. Komunikujte otevřeně. Když máte pocit, že vás druhý neprávem kritizuje, nebo že je nespravedlivý, otevřeně si s ním o svém vnímání situace promluvte. 
  3. Buďte shovívaví a otevřete své srdce. Připusťte, že druzí se, stejně jako vy, chtějí chovat dobře, přesto ale někdy udělají chybu. Někdy prostě jednají bezmyšlenkovitě, někdy prostě mají špatnou náladu a také v sobě mají zraněné vnitřní dítě. Zásadní ovšem je, že to nemá nic společného s vaší hodnotou. Vaši hodnotu neurčuje chování druhého člověka. Přistupujte velkoryse k cizím, ale i svým nedostatkům. 

Čím lépe samy sebe a své zraněné vnitřní dítě poznáme, tím snadněji dokážeme rozpoznat objektivnější realitu našich vztahů. Pamatujte, že úplně každý chce mít kolem sebe láskyplné vztahy.

Pokud se chcete ke svému vnitřnímu dítěti podívat blíž, doporučuji ebook Cesta ke zdravému sebevědomí – prakticky, který je plný souvislostí, otázek a praktických cvičení vedoucích k sebepoznání. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů